Barevná jezírka ( Kolorowe jeziorka) a Krzeszów
Nedaleko Kamenné Góry z obce Marciszów se dostanete krásnou procházkou k jednomu ze sedmi divů Polska. Jedná se o soustavu jezírek, která vznikla propadem starých důlních šachet. Na počátku 18. století se zde těžila pyritová břidlice, na kterou je zdejší půda bohatá. Vznikaly doly, které se postupem času propadly a daly vzniknout překrásným jezírkům. Kysličníky kovů pak způsobují jejich zbarvení do purpurové, žluté a azurové barvy.
Kolem jezírek vede příjemná trasa, kterou můžete dojít až na vrchol Wielke Kopy ( 871 m.n.m.).
Hned prvním jezírkem, ke kterému přijdete, je Žluté jezírko ( ŻÓŁTE jeziorko) ve výšce 560 m.n.m. Je ze všech nejmladší a plní ho voda proudící ze svahů při dešti.
O pár metrů dál se nachází Purpurové jezírko ( PURPUROWE jeziorko) , které vzniklo
zaplavením výkopu v nejstarším dolu z roku 1785. Jezírko je přibližně
400 metrů dlouhé a 110 metrů široké a je naplněno fialovou vodou, která je
roztokem kyseliny sírové.
Dle mého asi nejkrásnější jezírko se nachází o cca 2 km dále. Azurové jezírko ( BŁĘKITNE jeziorko) má díky sloučeninám mědi překrásnou barvu. Je sice menší ( 150 x 50 m), ale velmi hluboké. Můžete si zde dopřát zasloužený odpočinek na některé ze spousty laviček a kochat se výhledem na úžasné přírodní scenérie.
Pokud to nemáte do Polska daleko, stejně jako my, tak je to ideální tip na jednodenní výlet kousek za hranice. Za parkování jsme zaplatili 1O PLN a vstup je zcela zdarma. Ze zkušenosti s výlety do Polska doporučuji vyrazit opravdu brzo ráno. Nám se to vyplatilo a jezírka jsme si užili téměř sami. Při cestě zpět už jsme potkávali opravdu davy turistů.
Výlet můžete spojit i s krátkou zastávkou v Krzeszowě, kde se nachází unikátní cisterciácký klášterní komplex s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie.